CZYM SĄ TALENTY GALLUPA?

Ponad sześćdziesiąt lat temu, twórca koncepcji talentów Don Clifton, zadał sobie pytanie: Co by się stało, gdybyśmy zaczęli badać to, co w ludziach jest dobre, zamiast skupiać się na tym, co nie działa?

I tak w nurcie psychologii pozytywnej powstało najobszerniejsze na świecie badanie pokazujące nasze naturalne supermoce, które świadomie rozwijane i wykorzystywane prowadzą ludzi do osiągania sukcesu. 

Talenty Gallupa to utarta nazwa badania Clifton Strengths, które pokazuje w pełnej wersji 34 nasze talenty w kolejności ich występowania. Talenty podzielone są na cztery domeny: wykonywania, wywierania wpływu, budowania relacji i strategicznego myślenia

Clifton Strengths pokazuje Twoją unikalność, bo już przy samych pierwszych pięciu talentach, prawdopodobieństwo, że inna osoba, będzie miała taki sam zestaw w identycznej kolejności jest jak 1 na 33 miliony. W zasadzie możesz sobie pomyśleć, że jesteś jedyną osobą w Polsce z takim zestawem. Mnie osobiście bardzo podoba się to, że to badanie nie szufladkuje Cię, ale ukazuje Ci Twoją wyjątkowość. 

Często słyszę pytanie, czy to badanie pokaże mi co mogę w życiu robić? Otóż nie, badanie nie wskazuje jaki zawód albo profesja jest idealna dla Ciebie, choć może wskazywać potencjalne kierunki, jednak są one tylko poglądowe. Idea talentów Gallupa mówi, że możesz robić wszystko co zechcesz, ale w unikalny dla Ciebie sposób, bo talenty wskazują jak podchodzisz do zadań, jak odczuwasz i jak myślisz. Na przykład możesz być doskonałym sprzedawcą mając talenty Competition (Rywalizacja), Woo (Czar), Achiever (Osiąganie), ale także mając talenty Harmony (Zgodność), Consistency (Bezstronność), Focus (Ukierunkowanie). Jednak sposób w jaki będziesz osiągać swoje wyniki w pracy i to jaka będzie Twoja droga do sukcesu będzie zupełnie inna. Tak więc talenty pokażą Ci w jaki, naturalny dla Ciebie sposób, a zarazem najlepszy realizujesz swoje cele. Dzięki badaniu ludzie odkrywają, co jest ich siłą napędową, zwiększają pewność siebie i budują swój sukces. Dostrzegają też swoją unikalność dzięki poznaniu swojej konfiguracji talentów. 

Instytu Gallupa podaję nasępujące równanie jako klucz do sukcesu:

TALENT x INWESTYCJA = MOCNA STRONA 

Talent to powtarzający się naturalny wzorzec działania, odczuwania i myślenia, który możesz produktywnie wykorzystać w pracy i życiu prywatnym. 

Inwestycja – to czas spędzony na ćwiczeniach, rozwijaniu umiejętności i budowaniu bazy wiedzy o sobie. 

Mocna Strona to umiejętność ciągłego zapewniania niemal idealnych wyników pracy i rezultatów swoich działań. 

Kiedy ludzie wykorzystują swoje talenty i mocne strony:

• doświadczają przypływu pozytywnej energii

• z większym prawdopodobieństwem osiągają swoje cele 

• są bardziej pewni siebie • lepiej wykonują swoją pracę 

• są bardziej zaangażowani • odczuwają mniej stresu.

Badanie pozwala zrozumieć dlaczego dokonujesz konkretnych decyzji, wyborów życiowych i działasz w określony sposób. Z jakiego powodu niektóre rzeczy przychodzą Ci naturalnie i z łatwością, a inne zupełnie nie oraz co sprawia, że niektóre aktywności przyciągają Cię jak magnes. Twoją największą mocą jest to, co zwykle wykonujesz bez wysiłku

W naszym języku jednak zwykliśmy nazywać talentem bardzo wyjątkowe umiejętności jak na przykład wspaniałe wyniki sportowe czy zdolności artystyczne. Można by powiedzieć, że talent ma Robert Lewandowski, Kayah albo Maciej Sztur. Tymczasem w rozumieniu podejścia Clifton Strengths talent ma każdy z nas. My jednak często uważamy, że to co robimy z łatwością i nie wymaga od nas wielkiego wysiłku jest czymś zwyczajnym, na co nie warto zwracać szczególnej uwagi.

Prawda jest taka, że nigdy nie osiągniemy tak dobrych wyników poprawiając swoje słabe strony, jakie możemy osiągnąć inwestując w rozwijanie naszych talentów. 

Dzięki poznaniu swoich talentów zyskujesz większą pewność siebie i maksymalizujesz szanse na osiągnięcie swoich celów. Ludzie pracujący w oparciu o swoje mocne strony twierdzą, że mają więcej energii, czują się wypoczęci, są szczęśliwi i rzadziej zgłaszają zmartwienia, stres, złość, smutek lub ból fizyczny. 

Badania Gallupa potwierdzają, że osoby, które używają swoich talentów każdego dnia świadomie są: 

6 razy bardziej zaangażowane, 

6 razy częściej twierdzą, że mają szasne robić to, w czym są najlepsze 

3 razy częściej twierdzą, że mają doskonałą jakość życia.  

Wykonując badanie Clifton Strengths Twoja przygoda z rozwojem talentów dopiero się zaczyna. Instytug Gallupa rekomenduje trzy etapy pracy z talentami. 

Name it – to zrozumienie tego, co kryje się pod konkretnymi nazwami talentów 

Claim it – zrozumienie, w jaki sposób wykorzystujesz konkretne talenty każdego dnia i jak one ze sobą współdziałają. 

Aim it – świadome wykorzystywanie swoich talentów do realizacji Twoich celów. 

Po angielsku o talencie mówimy talent theme czyli w tłumaczeniu na język polski można powiedzieć, że jest to motyw talentowy. Tak naprawdę pod jedną nazwą kryje się nie jedno konkretne zachowanie, ale bardzo wiele różnych zachowań, sposobów odczuwania i myślenia, które mają jeden wspólny mianownik i zostały nazwane np. Osiąganie, Aktywator lub Elastyczność. Konkretny talent u jednej osoby nie będzie przejawiać się w identyczny sposób u innej. Dlatego właśnie talenty są tak fascynujące! 

Jeśli chcesz wykonać takie badanie odwiedź sklep i dowiedz się jak zmaksymalizować szanse na Twój sukces! 

Badanie występuje w dwóch wersjach: Top5, które ukaże Ci Twoich pięć pierwszych dominujących talentów oraz pełny profil 34 talentów, pokazujący wszystkie talenty w kolejności ich występowania oraz Twoją wiodącą domenę działania. W każdej chwili można zrobić upgrade wyników Top5 do pełnego profilu bez konieczności wykonywania badania od nowa. W wersji Top5 otrzymasz podsumowanie Twoich pięciu pierwszych dominujących talentów i jest to całkiem dobra opcja na początek, jeśli dopiero zaczynasz przygodę z rozwojem osobistym. Pełny profil jest znacznie obszerniejszy i szczegółowy, a raport, który otrzymujesz jest spersonalizowany – czyli bierze pod uwagę dynamikę talentów i to jak one na siebie wzajemnie wpływają.

Zwykle pierwsze 6-10 talentów są najbardziej dominujące, tak więc wykonując pełny profil widzisz o wiele więcej. Pozostałe talenty są wspierającymi, a pięć ostatnich to tzw „lesser talents” czyli słabsze talenty – najczęściej pokazują właśnie to, co jest dla Ciebie całkowicie nienaturalne.

Zobacz porównanie dwóch opcji: