CZYM SĄ TALENTY GALLUPA?

Ponad sześćdziesiąt lat temu, twórca koncepcji talentów Don Clifton zadał sobie pytanie: „Co by się stało, gdybyśmy zaczęli badać to, co w ludziach jest dobre, zamiast skupiać się na tym, co nie działa?”. I tak w nurcie psychologii pozytywnej powstało najobszerniejsze na świecie badanie pokazujące nasze naturalne supermoce, które – świadomie rozwijane i wykorzystywane – prowadzą ludzi do osiągania sukcesu.

Talenty Gallupa to utarta nazwa badania CliftonStrengths, które pokazuje w pełnej wersji 34 nasze talenty w kolejności ich występowania. Talenty podzielone są na cztery domeny: wykonywania, wywierania wpływu, budowania relacji i strategicznego myślenia.

Test CliftonStrengths pokazuje Twoją unikalność, bo już przy samych pierwszych pięciu talentach prawdopodobieństwo, że inna osoba będzie miała taki sam zestaw i to w identycznej kolejności, jest jak 1 na 33 miliony. W zasadzie możesz sobie pomyśleć, że jesteś jedyną osobą w Polsce z takim zestawem supermocy. Mnie osobiście bardzo podoba się to, że badanie nie szufladkuje Cię do jakiejś kategorii, ale ukazuje Ci Twoją wyjątkowość.

Często słyszę pytanie: „Czy to badanie pokaże mi, co mogę robić w życiu?”. Otóż nie – badanie nie wskazuje, jaki zawód albo profesja są idealne dla Ciebie. Może wskazywać potencjalne kierunki, jednak są one tylko poglądowe. Idea talentów Gallupa mówi, że możesz robić wszystko, co zechcesz, ale w unikalny dla Ciebie sposób, bo talenty wskazują, jak podchodzisz do zadań, jak odczuwasz i jak myślisz. Na przykład możesz być doskonałym sprzedawcą, mając talenty Competition (Rywalizacja), Woo (Czar), Achiever (Osiąganie), ale także mając talenty Harmony (Zgodność), Consistency (Bezstronność), czy Focus (Ukierunkowanie).

Jednak sposób, w jaki będziesz osiągać swoje wyniki w pracy i to, jaka będzie Twoja droga do sukcesu, będą zupełnie inne. Tak więc talenty uświadomią Ci, jak naturalnie, ale zarazem najlepiej realizujesz swoje cele.

Dzięki temu badaniu ludzie odkrywają, co jest ich siłą napędową, zwiększają pewność siebie i budują swój sukces. Natomiast poznanie konfiguracji talentów pozwala im dostrzec swoją unikalność w społeczeństwie.

Instytut Gallupa podaje – jako klucz do sukcesu – następujące równanie:

TALENT x INWESTYCJA = MOCNA STRONA

Talent to powtarzający się naturalny wzorzec działania, odczuwania i myślenia, który możesz produktywnie wykorzystać w pracy i w życiu prywatnym.

Inwestycja to czas spędzony na ćwiczeniach, rozwijaniu umiejętności i budowaniu bazy wiedzy o sobie.

Mocna strona to umiejętność ciągłego zapewniania niemal idealnych wyników pracy i rezultatów swoich działań.

Kiedy ludzie wykorzystują swoje talenty i mocne strony:

 • doświadczają przypływu pozytywnej energii
 • z większym prawdopodobieństwem osiągają swoje cele
 • są bardziej pewni siebie
 • lepiej wykonują swoją pracę
 • są bardziej zaangażowani
 • odczuwają mniej stresu.

Badanie pozwala zrozumieć, dlaczego podejmujesz konkretne decyzje, dokonujesz takich, a nie innych wyborów życiowych i działasz w określony sposób. Odkrywasz, z jakiego powodu niektóre rzeczy przychodzą Ci naturalnie i z łatwością, a inne – zupełnie nie, oraz co sprawia, że niektóre aktywności przyciągają Cię jak magnes. Wiedz, że Twoją największą mocą jest to, co zwykle wykonujesz bez wysiłku.

W naszym języku talentem zwykliśmy nazywać bardzo wyjątkowe umiejętności, jak na przykład wspaniałe predyspozycje sportowe czy zdolności artystyczne. Można by powiedzieć, że talent w swojej dziedzinie ma Robert Lewandowski, Kayah albo Maciej Stuhr.

Tymczasem, w rozumieniu podejścia CliftonStrengths – każdy z nas ma talent. My często uważamy, że to, co robimy z łatwością i co nie wymaga od nas wielkiego wysiłku, jest czymś zwyczajnym, na co nie warto zwracać szczególnej uwagi.

Prawda jest także taka, że nigdy nie osiągniemy dobrych wyników poprawiając jedynie swoje słabe strony – możemy natomiast wiele zdobyć, inwestując w rozwijanie naszych talentów.

Dzięki poznaniu swoich supermocy zyskujesz większą pewność siebie i maksymalizujesz szanse na osiągnięcie swoich celów. Ludzie pracujący w oparciu o swoje mocne strony twierdzą, że mają więcej energii, czują się wypoczęci, są szczęśliwi i rzadziej zgłaszają zmartwienia, stres, złość, smutek czy ból fizyczny.

Badania Gallupa potwierdzają, że osoby, które świadomie używają swoich talentów każdego dnia, są:

6 razy bardziej zaangażowane

6 razy częściej przekonane, że mają szansę robić to, w czym są najlepsze

3 razy częściej przekonane, że mają doskonałą jakość życia.

Po wykonaniu badania CliftonStrengths Twoja przygoda z rozwojem talentów dopiero się rozpoczyna. Instytut Gallupa rekomenduje trzy etapy pracy z talentami:

Name it –  zrozumienie tego, co kryje się pod konkretnymi nazwami odkrytych przez Ciebie talentów.

Claim it – zrozumienie, w jaki sposób wykorzystujesz konkretne talenty każdego dnia i jak one ze sobą współdziałają.

Aim it – świadome wykorzystywanie talentów do realizacji Twoich celów.

W języku angielskim talent określany jest jako talent theme – przekładając to wyrażenie na język polski można powiedzieć, że to motyw talentowy. Tak naprawdę pod jedną nazwą kryje się nie jedno konkretne zachowanie, ale bardzo wiele różnych zachowań, sposobów odczuwania i myślenia, które mają jeden wspólny mianownik i zostały nazwane jako np. Osiąganie, Aktywator lub Elastyczność. Konkretny talent jednej osoby nie będzie przejawiać się w identyczny sposób u innej. Dlatego właśnie talenty są tak fascynujące!

Jeśli chcesz wykonać takie badanie, odwiedź mój sklep i dowiedz się, jak zmaksymalizować szanse na Twój sukces!

Nie wahaj się. To badanie na całym świecie wykonało już 24 miliony osób, a liczba rośnie każdego dnia!

Badanie występuje w dwóch wersjach: Top5, które ukaże Ci Twoje pięć pierwszych – dominujących – talentów oraz pełny profil 34 talentów, pokazujący wszystkie talenty w kolejności ich występowania wraz z Twoją wiodącą domeną działania. W każdej chwili można zrobić upgrade wyników Top5 do pełnego profilu, bez konieczności wykonywania badania od nowa. Wersja Top5 to całkiem dobra opcja na początek, jeśli dopiero zaczynasz przygodę z rozwojem osobistym. Natomiast pełny profil jest znacznie obszerniejszy i bardziej szczegółowy, gdyż bierze pod uwagę dynamikę talentów i to, jak one na siebie wzajemnie wpływają, a raport, który otrzymujesz, jest spersonalizowany.

Zwykle pierwsze 6-10 talentów jest najbardziej dominujące, tak więc wykonując pełny profil widzisz o wiele więcej niż w Top5. Kolejne talenty są wspierające, a ostatnie pięć to tzw. „lesser themes” czyli słabsze talenty – najczęściej pokazujące właśnie to, co jest dla Ciebie całkowicie nienaturalne.

Zobacz porównanie dwóch opcji:

OPCJA 1
Coaching mocnych stron w oparciu o Clifton Strengths

 • wykonanie badanie CiftonStrengths34 (po polsku)
 • Spersonalizowany raport 34 wraz z poradami na rozwijanie swoich talentów oraz wskazówkami jak pokonywać swoje potencjalne słabości – po angielsku
 • Raport wszystkich talentów w kolejności ich występowania w profilu
 • Raport 5 głównych talentów – Top5 po polsku
 • Sesję coachingu mocnych stron 1,5 h,


OPCJA 2
Rekomendowany przez instytut Gallupa proces rozwijania mocnych stron w oparciu o test i 4 sesje towarzyszące

 • wykonanie badanie CiftonStrengths34 (po polsku)
 • Spersonalizowany raport 34 wraz z poradami na rozwijanie swoich talentów oraz wskazówkami jak pokonywać swoje potencjalne słabości – po angielsku
 • Raport wszystkich talentów w kolejności ich występowania w profilu
 • Raport 5 głównych talentów – Top5 po polsku
 • Sesję coachingu mocnych stron 1,5 h
 • dodatkowo zajmujemy się planem działania i rozwoju talentów w odpowiedzi na konkretne cele zawodowe. Klient otrzymuje prace domowe oraz zadania polegające na rozwijaniu wybranych talentów
Podziel się tym wpisem na facebook: